NASZE SIOSTRY

SIOSTRY FRANCISZKANKI OD POKUTY I MIŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Więcej
s. Adelgund

Nietypowe imię doskonale charakteryzuje siostrę i jej życie (cząstka "adel" oznacza bowiem "szlachetny ród" "gunt" oznacza "walkę/bitwę"): wyszła ze wspaniałego rodu, szlachetnie przeszła najważniejszą walkę, bitwę życia, do której wcześniej długo dojrzewała" - opowiadała Siostra Mirona (10 numer Gościa Niedzielnego w 2019).

s. Benedykta

Siostra Przełożona naszych Sióstr odpowiada za całą wspólnotę, pełni funkcję zakrystianki, nieoceniona dekoratorka wnętrz, "ikebanistka" jedyna w swoim rodzaju, ogrodniczka ,pisze ikony i maluje jednym słowem  "chodzący wielki talent artystyczny".


Dzięki Siostrze nasz Kościół wygląda tak pięknie, zawsze wspaniale udekorowany, przystrojony na święta i ważne uroczystości, z dopracowanym ołtarzem okolicznościowym, szopką czy grobem Pańskim...bo Siostra nie tylko układa kwiaty, ale i rysuje, maluje, tworzy... jest artystką, a jej wielkim marzeniem jest dalej uczyć się w tym kierunku...

 

Siostra i jej uśmiech przepełnia nie tylko zakrystię  ale i cały dom Sióstr.

s.Konstancja

Siostra Konstancja niedawno dołączyła do naszej wspólnoty.

Zajmuje się kuchnią gotując dla Sióstr i naszych Księży.

 

...Siostra pięknie gra i śpiewa może da się namówić i dołączy do parafialnego chóru... 

s.Jana

Siostra Jana pracuje jako katechetka w Szkole Podstawowej nr 264.

Siostra zajmuje się dziećmi i młodszą młodzieżą, prowadzi Scholę dziecięcą - uczy śpiewu i gry na gitarze.


 

s. Serafina

Siostra Serafina pracuje jako jedna z katechetek w Szkole Podstawowej nr 264. Uczy zarówno maluchy jak i  klasy starsze. 


 

SIOSTRY FRANCISZKANKI OD MIŁOSCI I POKUTY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Kolebką prowincji polskiej jest dom zakonny w Chojnicach (Dłuższa historia na dole strony). Na zaproszenie katolików chojnickich, przy aprobacie ks. Jana Nepomucena Marwicza Ordynariusza ówczesnej Diecezji Chełmińskiej (dzisiejsza diecezja pelplińska) Siostry Franciszkanki z Heythuysen w dn. 9 października 1867 r. osiedliły się w Chojnicach, by objąć pracę opiekuńczo-wychowawczą w zakładzie św. Boromeusza - tak nazwano klasztor wraz z innymi pomieszczeniami.

8 pierwszych sióstr zaczęło prowadzić przedszkole, szkołę elementarną i sierociniec. Na skutek ustawy majowej władz pruskich z 1875 r. siostry musiały opuścić Chojnice. Udały się do Ameryki Północnej, by tam założyć nowe wspólnoty. Po zakończeniu kulturkampfu na usilne starania kapłanów siostry wróciły do Chojnic. Oprócz pracy wśród dzieci i młodzieży podjęły opiekę nad chorymi w szpitalu chojnickim. W tym czasie zaczęły powstawać na Pomorzu nowe placówki. W 1933 r. utworzono komisariat polski z własnym nowicjatem

w Chojnicach.

 

 

W 1948 r. została ustanowiona prowincja polska z siedzibą w Orliku na Kaszubach, pod wezwaniem Maryi Wspomożenia Wiernych. Obecnie prowincja polska liczy 150 sióstr.

Siostry posługują w 17 wspólnotach w Polsce (w tym jedna wspólnota na Białorusi), w Domu Generalnym w Rzymie oraz na placówce misyjnej w Tanzanii i na Białorusi. Siostry pracują jako: pielęgniarki, lekarki, opiekunki, wychowawczynie, nauczycielki, katechetki, organistki, zakrystianki, posługują w szpitalach, domach opieki, hospicjach, domu dziecka, świetlicach parafialnych, domach pielgrzyma, przy parafiach w pracy charytatywnej i ewangelizacyjnej oraz na misjach.

Sercem polskiej Prowincji jest Orlik, gdzie siostry przeżywają swoje rekolekcje, śluby i jubileusze; a wszyscy odwiedzający witani są franciszkańskim zawołaniem: Pokój i Dobro.